Return to Headlines

2019 Quest results

Published Friday, March 8, 2019

Quest winner Elizabeth Gebhardt of CBM

Pictured above are Cane Bay Middle's Elizabeth Gebhardt with teacher Tenise Williams. Elizabeth was the only BCSD student to win an award in the 7-8 grade level of the competition. (BCSD photo)


Several Berkeley County School District schools had students compete in the annual QUEST academic competition at Trident Technical College last weekend. Of those, many brought home awards in various categories, from mathematics to welding. 

The day-long competition, which is open to Berkeley, Charleston and Dorchester public school students in grades 6-12, was held on the main Trident campus in North Charleston.

QUEST 2019 Final Results

Level I (Grade 6)

Mathematics
Third Place: Hanahan Middle School -- Brian Fang, Will Forbes, Dylan Kennedy

Social Studies
Second Place: Marrington Middle School -- Ethan Mizner, Hannah Mellott, Willow Wrighten

Visual Arts
First Place: Macedonia Middle School -- Hannah Stephens

Level II (Grades 7 and 8)

Composition
First Place: Cane Bay Middle School -- Elizabeth Gebhardt

Level III (Grades 9-10)

Composition
First Place: Philip Simmons High School -- Alexandra Ugan
Third Place: Hanahan High School -- Damian Judy

Public Speaking
First Place: Philip Simmons High School -- Kate Johnson
Second Place: Hanahan High School -- Serena Bateman

Science
First Place: Hanahan High School -- Wyatt Carhart, Eric Sorensen, Ethan Wood

Visual Arts
First Place: Cane Bay High School -- Elaina Treadway
Second Place: Philip Simmons High School -- Julia Wood
Third Place: Philip Simmons High School -- Sophie Sweeney

Overall
Second Place: Hanahan High School

Level IV (Grades 11-12)

Composition
First Place: Hanahan High School -- Elsie Carmain

Public Speaking
First Place: Cane Bay High School -- Kathleen Williard
Second Place: Philip Simmons High School -- Anthony Jackson
Third Place: Hanahan High School -- Madison Catlin

Science
Third Place Goose Creek High School Madeline Flynn

Social Studies
Second Place: Stratford High School -- Daniel Brown, Jack Taylor
Third Place: Hanahan High School -- Josh Cox, Cody Howe, Jason Yeung

Visual Arts
First Place: Philip Simmons High School -- Jessica Rendon
Third Place: Cane Bay High School -- Alyssa Hobby

Overall
Third Place: Stratford High School

Special Competitions (Grades 9-12)

Automotive
First Place: Stratford High School -- Sam Gristina
Third Place: Stratford High School -- Austin Hall

Computer Aided Design
Second Place: Stratford High School -- Jayden Follett

Culinary
First Place: Stratford High School -- Jordyn Hills, Makenzie McGowan

Video/Film
Second Place: Stratford High School -- Dakeia Goodman, Randy Campbell, Eliza Dojan

Welding
First Place: Goose Creek High School -- William Lowder
Third Place: Goose Creek High School -- Ian Pipkin